ما که هستیم و چه می کنیم؟

مرکز بین المللی رشد قشم، محل استقرار موسسه حفاظت از محیط زیست قشم

درباره موسسه حفاظت از محیط زیست قشم

موسسه حفاظت از محیط زیست قشم یک نهاد غیر دولتی و غیر انتفاعی است که رسالت آن حفاظت از تنوع زیستی خلیج فارس می باشد. این موسسه در حال حاضر به عنوان یکی از واحدهای فناور مرکز بین المللی رشد قشم، عضو انجمن بین المللی پارک های علم و فناوری (IASP)، مشغول به فعالیت بوده و دفتر اصلی موسسه نیز در ساختمان این مرکز در جزیره قشم و در قلب آب های نیلگون خلیج فارس واقع شده است. این تشکل محیط زیستی ابتدا در سال 1392 فعالیت خود را با همکاری چند تن از فارغ التحصیلان جوان رشته زیست شناسی دریایی و در قالب یک انجمن علمی با نام "انجمن حفاظت از محیط زیست قشم" آغاز نمود و هدف آن در ابتدا فعالیت در راستای شناخت و معرفی تنوع زیستی آب های پیرامون جزایر قشم (قشم، هنگام، لارک و هرمز) بود. سپس در سال 1397 به عنوان یک موسسه غیرانتفاعی ثبت رسمی شد و دامنه فعالیت های خود را به تمام خلیج فارس و آب های پیرامونی آن در دریای عمان تعمیم داد.


چشم انداز ما

چشم انداز ما خلیج فارسی با تنوع زیستی سالم است که منابع طبیعی آن به شکل پایداری مورد بهره برداری قرار می گیرند!


رسالت سازمانی ما

ما با توجه به علايق و پيشينه پژوهشی خود در موسسه حفاظت از محیط زيست قشم تلاش می کنیم وضعيت زيستی جمعيت های چهار گروه از جانوران دریایی خلیج فارس شامل ماهیان غضروفی (کوسه ماهیان و سپرماهیان)، لاکپشت های دريايي، مارهای دریایی و دلفين ها را بهبود ببخشیم. 

اهداف ما

1- پژوهش های علمی: اساس کار ما انجام پژوهش های علمی برای شناخت وضعیت گونه هایی است که در زمینه حفاظت از آنها فعالیت می نماییم. ما معتقدیم برای حفاظت از یک گونه در یک منطقه خاص، بسیار مهم است که ابتدا ویژگی های جمعیتی آن گونه مطالعه شوند، تهدیداتی که با آنها مواجه است فهرست شوند و شاخص های اجتماعی-اقتصادی که می توانند جوامع محلی را در مسیر حفاظت از آن گونه ترغیب نمایند ارزیابی گردند. آن وقت است که می توان راه حل های علمی واقع گرایانه ای تدوین نمود. بدون پژوهش، هرگونه برنامه ریزی و اقدام حفاظتی صرفا مجموعه ای بی هدف و غیر قابل ارزیابی از فعالیت ها خواهد بود که نمی تواند در دراز مدت به حفظ و ثبات جمعیت یک گونه در معرض خطر انقراض کمک کند.

2- توسعه راه کارهای عملی: تهیه و تدوین راه حل های عملی بر اساس تجزیه و تحلیل یافته های علمی هدف دوم ما از فعالیت هایمان در موسسه حفاظت از محیط زیست قشم است. این راه حل های علمی و عملی در قالب مقالات، دستورالعمل هاو گزارشاتی با دسترسی آزاد در اختیار عموم قرار خواهند گرفت تا فعالان محیط زیست بتوانند از آن یافته ها برای تدوین برنامه های آموزشی و ارتقای سطح آگاهی جامعه استفاده نموده، و مدیران و متولیان حفاظت از محیط زیست بتوانند از آنها برای توسعه برنامه های حفاظتی و سیاست گذاری در حوزه محیط زیست استفاده نمایند. 

3- آموزش و اطلاع رسانی: ما بیش از هر چیز به حفاظت از محیط زیست جامعه محور معتقدیم و  لازمه آن را ارتقاء سطح آگاهی عمومی در خصوص گونه های در معرض خطر انقراض و اهمیتی که در ارتقاء معیشت و سلامت جامعه دارند می دانیم. لذا آموزش از طریق برگزاری همایش ها، دوره ها و کارگاه های آموزشی برای جوامع محلی و علاقه مندان به حفاظت از محیط زیست، و همچنین اطلاع رسانی از طریق رسانه ها و شبکه های اجتماعی محورهای اصلی فعالیت های ما را تشکیل می دهند! ضمن اینکه ما خود را متعهد می دانیم تا در هر فعالیت حفاظتی از نیروهای کارآموز جوانی که از بین فارغ تحصیلان با انگیزه رشته های مرتبط انتخاب شده اند استفاده نماییم تا در مسیر حمایت از جوانان برای ورود به بازار کار و آموزش نیروی با تجربه و متخصص مفید واقع شویم.

4- اجرای اقدامات حفاظتی: ما هر جا که ممکن باشد و به هر مقداری که بتوانیم اقدامات حفاظتی پایه ریزی شده بر مبنای اصول علمی و عملی را با مشارکت نیروهای مردمی و سایر تشکل های حامی محیط زیست اجرا می نماییم. گاهی این اقدامات می توانند کوچک باشند، مثل برنامه یک روزه پاک سازی سواحل تخم گذاری لاک پشت ها از زباله های پلاستیکی، یا کمک به برگزاری تورهای طبیعت گردی کوتاه با هدف جلب توجه علاقه مندان محیط زیست به زیبایی های بی حد و حصر طبیعت خلیج فارس، اما ما معتقدیم حتی اقدامات کوچک می توانند اثراتی بزرگ در مسیر حفاظت از طبیعت داشته باشند.


ارزش های ما

1- ما معتقديم حفاظت پايدار از تنوع زيستی بدون مشارکت و ذینفع شدن جوامع محلی، ممکن نیست. لذا جوامع محلی همواره مهمترین رکن فعالیت های ما خواهند بود. 

2- ما باور داریم برای تاثيرگذاری هرچه بيشتر، می بایست همه ارگان های دولتی و غير دولتی در کنار هم قرار گیرند و با يکديگر توان افزايي کنند. لذا ما سازمان های دولتی مانند سازمان حفاظت محيط زيست، سازمان شيلات و سازمان منطقه آزاد قشم را همکاران خود می دانيم و همواره تلاش میکنيم با آنها تعامل سازنده داشته باشيم. 

3- ما همواره تلاش خواهيم کرد با استفاده از تجربيات و مشورت کارشناسان بين المللی و بومی سازی آنها، از بروز خطا و اختراع دوباره چرخ جلوگيری کنیم. 

4- معتقديم مهمترين سرمايه ما، اعتماد حاميان و مخاطبان موسسه است. همواره تلاش میکنيم با حفظ شفافيت کاری و مالی، اين اعتماد را حفظ کرده و گسترش دهيم. 

5- ما خود را ملزم به فعاليت در چارچوب قوانين جمهوری اسلامی ايران و ديگر قوانين بين المللی مرتبط با فعاليت هايمان می دانيم.


شناسنامه موسسه

نام کامل ثبت شده: موسسه حفاظت از محیط زیست دریاگستر نمونه قشم

نام انگلیسی (مخفف شده): Qeshm Environmental Conservation Institute (QECI)

محل ثبت: اداره ثبت شرکت ها و مالکیت های صنعتی و معنوی سازمان منطقه آزاد قشم

 تاریخ ثبت: 1397/07/04 

شماره ثبت: 279

شناسه ملی: 14007856792

مجوز فعالیت اقتصادی: دارد (شماره مجوز 97/381)

آدرس دفتر مرکزی: استان هرمزگان، جزیره قشم، شهر قشم، میدان ژئوپارک، بلوار پژوهش،  مرکز بین المللی رشد قشم، واحد 13، کد پستی: 7951616137

تلفن: 2096-524-0763